Instagram'da Satış Yapmak

Instagram'da Satış Yapmak

Günümüz sosyal medya uygulamaları aracılığı geçmekte. Bu durumda bir çok ticari faaliyette bulunan sektörlerde sosyal medya üzerinden ticaret yapmaya başlıyor. Bir çok kullanıcıda elinde bulundurduğu imkanlar ile Instagram üzerinden satış yapmak istiyor. Başarılı bir gelir kaynağı oluşturuna binlerce insan mevcut.

Instagramdan nasıl para kazanılır, ınstragram satış yapma vb. tüm bilgiler burada.

Instagram'da satış yapmak için bir çok alan mevcut. Giyim, abiye, teknolojik ürünler, ayakkabı, saat ve daha sayamayacağımız kadar sektörden girişim imkanı mevcut. 

Sizde kendi imkanlarınız vasıtasıyla Instagram üzerinden para kazanmak istiyorsanız yazımızı detaylı bir şekilde okumanızı tavsiye ederiz. 

Bu yazı ile hayatınızda neler mi değişecek ? 

Instagram üzerinde satış stratejileri kurup binlerce lira kazanabileceksiniz. İşinizi genişleterek farklı insanlarada iş kaynağı oluşturabileceksiniz. Kendinizi e-ticaret alanında geliştirme imkanına sahip olabileceksiniz. Satış yapmaya yeni başlamış kişiler yeni fikirler ve yeni taktikler öğrenecekler. Sizi yormadan bilgi vermeye başlıyoruz.

Instagram Sayfası Yapma Rehberi

Son zamanlarda ticaret girişimlerinde bulunan insanlar bunu genellike Instagram üzerinden yürütmeye başlıyor. Sizde bu alanda bir girişim yapmaya başlayacaksınız ve ya başladıysanız ne tür şeyler yapmanız gerektiği hakkında kafanızda düşünceler oluşmaya başlayacaktır. Bu alan da başarılı olmak istiyorsanız Instagram'ı iyi kullanmanız gerekecektir. 

Instagram üzerinden para kazanmak için yapmanız gereken bazı püf noktalar mevcuttur. Bu püf noktaları yazımzda sizlerle paylaşacağız. 

Para kazanmak için hesabınızı açtınız ve ürünlerinizi hesabınıza yüklemeye başladınız. Ancak gelen giden yok diyorsunanız birazdan anlatacaklarımız ile bu tür sorunlara elveda diyeceksiniz.

Temel Adımlar ;

Instagram'da yeni açılan bir satış sayfasına müşteri çekebilmek için profilinizi olabildiğince kurumsal göstermeniz gerekecek. 

Instagram Sayfa Logosu : Sayfanızı kurumsal bir profil haline getirmek aslında çok kolay. Bunun için kendi markanıza ait bir logo oluşturun.

Oluşturduğunuz logo profilinizi ziyaret edecek olan müşteriye güven verecek bir halde olmalıdır. Bunun için logonuzda bulunan sembol vb. şeyleri özenle seçin. Logonuzda ki renklere dikkat edin. Logonuz hazır olduğunda Instagram hesabınıza yükleyin.

Instagram Biyografisi Hazırlama : Instagram sayfanız için bir diğer önemli faktör ise biyografi içeriğidir.

Biyografi içeriğinizde ürün teslimatı ile ilgili bilgiler, iletişim numarası, kargo seçenekleri vb. bilgiler yer almalıdır. Bu tür bilgileri mutlaka biyografinize ekleyiniz.

Instagram Ad Kısmı : Müşterilerinizin sayfanızı daha rahat bulabilmesi için sayfanızda bulunan (AD) kısmına ne tür ürün satışı yapıyorsanız örneğin; ayakkabı satın al yazın. Bu tür bir anahtar kelimeyi sayfanızın adı olarak kaydedersiniz ınstagram kullanıcı arama kısmında sayfanız ön sıralarda olacak ve sayfanızı müşterileriniz daha kolay bir şekilde bulacaktır.

Profilinizi İşletme Hesabına Çevirin : Profilinizi işletme hesabına çevirin, bunu yapmanız oldukça önemlidir ve hesabınız için fayda sağlayacaktır. İşletme hesabınıza çevirmek için Profili Düzenle seçeneğine tıklayın ardından işletme hesabına geç seçeneği ile diğer adımları takip edin.

Temel adımlar bu şekildeydi peki bu işlemlerden sonra neler yapmanız gerekecek hemen açıklıyoruz.

Instagram Satış Yapmak ve Para Kazanmak

Instagram profilinizi satış yapmaya hazır hale getirdikten sonra artık paylaşım yapmaya başlayacaksınız ve diğer işlemlerle devam edeceksiniz. Bu alanlarda ise neler yapmanız gerektiğini sizlerle paylaşıyoruz. Instagram üzerinde satışlara başlamınız için elbette ki paylaşımlar önemlidir. Ancak paylaşım yaparken kullanmanız gereken yöntemler mevcuttur. 

Instagram Paylaşımları İçin Yapılacaklar :  Ürün paylaşımınızı yaparken dikkat edeceğiniz bazı kısımlar bulunuyor. Örneği bir paylaşımı açıklamasız paylaşmak sizin işinize hiç bir şekilde yaramayacağı gibi hesabınızıda ilerletmeyecek. Ayrıca sayfanızı bir şekilde bulan müşteriler size güven duymayacak ve alışveriş yapmayacaktır. Paylaşımlarınızda ürün ile alakalı tüm bilgileri ekleyin. Ürün bilgisi ve fiyat bilgisini ekledikten sonra sizinle iletişim kurabilmeleri için kendinizi paylaşımınızda etiketleyin. Sayfanızı paylaşımınızda etiketledikten sonra hastagh kullanmanız gerekecek.

Paylaşımlarda Hastagh (Etiket) Kullanmak : Hastagh kullanımı için satış yapacağınız ürün ile alakalı popüler etiketler bulun. Örneğin #ayakkabı #giyim #elbise #tesbih vb. etiketleri paylaşımınıza ekleyin. Ancak etiket kullanımını 10-20 adet gibi sayılarda yaparak abartmayın. En fazla 5 etiket kullanın bu hesabınız için daha iyidir. Aksi halde fazla etiket kullanımında dolayı Shadow ban alabilirsiniz bu da paylaşımlarınız için kötü etki demektir.

Instagram'da Satış Arttırma Yöntemleri 

Paylaşım yöntemlerinden sonra ise satış arttırma yöntemler gelmektedir. Satışlarınızı arttırabileceğiniz bir çok araç bulunmaktadır. Satışlarınızı arttırabileceğiniz taktikleri sizlerle paylaşıyoruz.

Instagram Sayfanızda Etkileşim Oluşturun ; Profilinizde oluşturacağınız etkileşimler beğeni, izlenme, profil ziyareti, takipçi sayısı vb. şeyler paylaşımlarınızı keşfette ve kullandığınız etiketlerde daha fazla kişinin görmesini sağlayacaktır. Hesabınızda etkileşimi oluşturmak için Instagram etkileşim arttırma konulu yazımızı okuyabilirsiniz. paylaşımlarınıza beğeni satın alabilirsiniz. Takipçi alabilir ve yorum alabilirsiniz. 

Instagram Reklamları İle Müşteri Çekmek ; Takipçi vb. paket alımları ile değilde reklamlar ile sayfanıza etkileşim çekmek istersiniz bunu yapabilirsiniz. Uygun maaliyetli reklam ayarlamaları yapmanız durumunda bütçenizden de tasarruf edebilirsiniz. Sayfanıza reklamlar üzerinden gelecek olan beğeni ve diğer etkileşimlerde aynı şekilde satışlarınızı arttıracaktır. Reklam verebilmeniz için Facebook üzerinde reklam hesabı açarak ınstagram profiline bağlamanız ve reklam hesabınıza bütçek eklemeniz gerekmektedir. Reklam verme konusunda detaylı bir yazı hazırlayacağız.

Müşteri Memnuniyeti Kurmak ; Sizden ürün satın alan kullanıcılar ile aranızda ki bağı iyi bir hale getirerek sizi önermeleri halinde daha fazla kiişiye ulaşabilir ve satışlarınızı katlayabilirsiniz. En etkliyi yöntemlerden bir tanesidir ve oldukça işe yarar. Bunun için müşteri ile olan irtibanız kaliteli olmalıdır. Müşterileri iyi hizmetler sunmanız ve şikayetler var ise hızlı bir şekilde çözmeniz gerekmektedir.

Sayfanıza Popüler Sayfalarda Reklam Vermek : En bilindik yöntemlerden ama eskisi kadar iyi olmayan bir yöntemdir. En az 200₺ gibi ücretler ile reklam verebileceğiniz sayfalar mevcuttur. Ancak geri dönüş oranları düşüktür. Çünkü müşteriler artık o tür reklamları sevmiyor ve ilgilenmiyor. Yinede kullanmak isterseniz kaliteli sayfalar ile iş birliği yapın.

Instagramdan para kazanmak ve satış yapmak ile ilgili blog yazımız şimdilik bu kadar. Bu tür yazılar için blog sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 

instagram takipçi satın al